میدانید پرچم ایران از چه سالی سه رنگ شد ؟

رنگ-پرچم-ایران

به طور کلی، کره زمین دارای 7 قاره و 205 کشور است که هر کشور با پرچمی که برای خود دارد، به جهانیان معرفی می شود. اگر امروز از شما بپرسند که رنگ پرچم ایران چیست، قطعا بدون اتلاف وقت می گویید سبز، سفید و قرمز. اما آیا این پرچم در گذشته نیز به همین صورت بوده است؟ آیا تاریخچه ای در این بین وجود دارد؟ با چاپ مهام در این مطلب همراه باشید تا به اطلاعاتی در رابطه با رنگ های پرچم ایران بپردازیم که تا به امروز قطعا هیچ جایی نشنیده اید!

 

اولین نشانه های وجود پرچم در ایران

پرچم و همچنین رنگ پرچم ایران در طول سالها تغییرات بسیاری را با خود به همراه داشته است. اولین نشانه های وجود پرچم در کشور ایران به قیام کاوه آهنگر علیه ضحاک باز می گردد. در این قیام، کاوه پیش بند چرمی خود را به چوبی بسته و از آن در این قیام به عنوان پرچم استفاده می کند.

پس از پیروزی کاوه و نشستن فریدون بر تخت حکومت و با دستور وی، پیش بند کاوه به رنگ های سرخ، بنفش و زرد آرایش شده و به عنوان اولین پرچم ایران به نمایش گذاشته می شود. این پرچم به نام درفش کاویانی معرفی می شد که از پوست پلنگ ساخته شده، پنج متر عرض و هفت متر طول دارد.

 

از چه زمانی حضور سه رنگ سبز و سفید و قرمز در پرچم دیده شد؟

از-چه-زمانی-حضور-سه-رنگ-سبز-و-سفید-و-قرمز-در-پرچم-دیده-شد

از سال 410 خورشیدی در دوره سلطنت سلطان محمود غزنوی بود که پرچم ایران سه رنگ سبز و سفید و قرمز را به خود گرفت. رنگ پرچم ایران با توجه به اتفاقاتی که در آن زمان رخ می داد، انتخاب شد. در ابتدا، در مرکز این پرچم نمادی به شکل ماه قرار داشت؛ اما از آنجایی که سلطان محمود غزنوی علاقه وافری به شکار شیر داشت، دستور داد تا به جای عکس ماه، نماد شیر را روی پرچم قرار دهند.

بیشتر بخوانید :  چاپ پرچم رومیزی

این نماد، شیری با همراه یک شمیر بود که در پشت آن خورشیدی در حال طلوع بود. از این رو به این نماد، نماد شیر و خورشید گفته می شد که تا زمان ظهور انقلاب اسلامی ایران نیز این نماد همچنان روی پرچم ایران نمایان بود.

 

معنی رنگ پرچم ایران

پرچم اهتزاز ایران در طول تاریخ رنگ های بسیاری را به همراه نمادهای مختلف به همراه داشته است. امروزه پرچم ایران دارای سه رنگ بوده و در این بخش ما قصد داریم به بررسی معنی رنگ های پرچم ایران بپردازیم.

معنی رنگ سبز

اولین رنگ پرچم ایران را سبز تشکیل داده است. رنگ سبز نشانه آبادانی بوده و در واقع منعکس کننده آرمان های ملت ایران است. برخی نیز این نظر را دارند که رنگ سبز نماد دین اسلام نیز می باشد.

معنی رنگ سفید

رنگ سفید بیانگر صلح طلبی ملت ایران است. این رنگ همچنین بیانگر آرامش و صلحی است که دین اسلام به همنوعان خود توصیه می کند.

معنی رنگ قرمز

رنگ قرمز نیز به نشانه صلابت و همچنین پایداری مسلمانان ایران در برابر جنگ ها تجاوزهای ستم کاران است. در مدارس معمولا رنگ قرمز را در پرچم ایران به عنوان نماد خون شهیدان معرفی می کنند.

 

راز سه رنگ بودن پرچم ایران چیست؟

راز-سه-رنگ-بودن-پرچم-ایران

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم که پرچم ایران از چه سالی سه رنگ شد، حال ممکن است سوالی برای شما پیش آید که اصلا راز سه رنگ بودن پرچم ایران در چیست و چرا این پرچم این گونه طراحی و برافراشته شده است.

بیشتر بخوانید :  تولید و فروش پایه پرچم رومیزی

رنگ پرچم ایران در طول تاریخ تغییرات بسیاری را با خود به همراه داشته است. در هر دوره، با توجه به اتفاقاتی که در آن دوره زمانی نقش اساسی در سیاست و جامعه داشته است، رنگ پرچم انتخاب می شده است. زمانی که سلطان محمود غزنوی حکومت را در دست گرفت، پرچم ایران تنها دو رنگ قرمز و مشکی را با خود به همراه داشت که طرفداران رنگها را سیاه جامگان و سرخ جامگان می نامیدند.

سلطان محمود علاقه بسیاری به شکار و همچنین صلح طلبی داشت، از سویی دیگر، نمی خواست مانند گذشتگان خود از پرچمی با دو رنگ استفاده کند. به همین خاطر تصمیم گرفت رنگ قرمز را به علت علاقه خود به شکار و نماد این عمل در پرچم قرار دهد، رنگ سبز را به عنوان رنگ پیروزی و صلح قرار دهد و برای این که نمادی را نیز روی پرچم قرار دهد و این نماد به خوبی به چشم آید، از رنگ سفید در وسط آن استفاده کرد.

به این صورت بود که رنگ پرچم ایران انتخاب شد و پس از گذر زمان، این رنگ ها معانی مختلفی به خود گرفتند و نماد مرکزی آن نیز بارها مورد تغییر قرار گرفت تا به امروز که ما شاهد کلمه ” الله ” به عنوان نماد این پرچم هستیم. امروزه پرچم ایران را در انواع مختلف از قبیل پرچم تشریفات، اهتزاز، رومیزی استفاده می کنند.

 

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب اشاره کردیم، رنگ پرچم ایران در گذر زمان تغییرات بسیاری را با خود به همراه داشته است تا به امروز که ما شاهد سه رنگ سبز، سفید و قرمز در این پرچم هستیم. شما می توانید برای مراسم های مختلف خود که نیاز به پرچم ایران است، از طریق چاپ مهام به خرید پرچم ایران با کیفیتی عالی بپردازید و همچنین میتوانید برای سفارش پرچم رومیزی اقدام نمایید

2.1/5 - (42 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.