عضویت

ماهیت پرچم و نقش آن در روابط بین الملل

maham در تاریخ 29 بهمن 1399, 11:29 28 وبلاگ

ماهیت پرچم و نقش آن در روابط دیپلماتیک

ماهیت پرچم و نقش آن در روابط دیپلماتیک

پرچم هر کشور خلاصه و چکیده ای از طرز تفکر و تلقی یک ملت درباره خود محصوب می شود. این نماد ملی در هر کشور از انگیزه ها و آرمانهای یک ملت حکایت می کند و تا حدی بیانگر شرایط جغرافیایی، ماهیت فرهنگی و وقایع سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است. برای نمونه رنگ سبز را در بیشتر کشورهای اسلامی مانند پرچم ایران، پرچم افغانستان، پرچم عربستان، پرچم پاکستان، پرچم اردن و ... می توان مشاهده کرد و همچنین رنگ آبی سالیانی است که نشانگر کلیسای کاتولیک می باشد. نقشهای مختلف بر روی پرچم را می توان بازتاب روحیات و خلقیات یک اجتماع دانست. یکی از عوامل اثر گذار در موفقیت سیاست خارجی و پیگیری منافع ملی، از نگاه صاحب نظران و کارشناسان مسائل بین المللی رعایت هنجار و عرف دیپلماتیک از سوی مقام های رسمی به ویژه کارگزاران سیاست خارجی  است. تشریفات در هر یک از دیدارهای دیپلماتیک و رسمی مقام های کشورهای مختلف اصول معلوم و مشخصی دارد، همچون ظرافت های رفتاری، مکان و شیوه استقبال، نحوه پوشش و وجود پرچم و اصول استفاده از پرچم.


ماهیت پرچم و نقش آن در روابط دیپلماتیک
طبق اصول تشریفات مسئولان هیئت های تشریفات کشورها و روسا باید قبل از ساعت ملاقات مقام های کشورشان با مقام های کشورهای دیگر در محل ملاقات حضور به عمل آورده و بررسی های لازم را برای آماده بودن مقدمات تشریفاتی انجام دهند. از کارهای مهم هیئت های تشریفاتی چک کردن پرچم ها می باشد که باید پرچم ها با نقشهای صحیح و جای صحیح خودشان قرار گرفته و مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد و اگر هم مشکلی به وجود آید راه حل آن به این صورت است که، روسای هیئت تشریفات باید همیشه سه پرچم در مدل های پرچم تشریفات، پرچم رومیزی و پرچم مخصوص اتومبیل داشته باشند که در صورت نیاز جایگزین پرچم های مخدوش شده نمایند. در تشریفات بین المللی و در زمان دیدار مقام های دو کشور، پرچم باید در زمانی مورد استفاده قرار گیرد که دو مقام هم سطح با هم دیدار می کنند به عبارتی این قانون بین المللی وجود دارد که اگر شخصیتی دیپلماتیک با مقامی که هم سطح نباشد می توانند از پرچم کشور مهمان استفاده نکنند. محل استفاده از پرچم بر روی میز مزاکره خواهد بود و در زمان نشست خبر، پشت سر هر مقام پرچم کشور هر شخصیت قرار داده می شود.

ماهیت پرچم و نقش آن در روابط دیپلماتیک
در صورتی که قرار باشد پرچم چند کشور در محلی نصب شود که جمهوری اسلامی ایران میزبان است پرچم ها همه بر حسب حروف الفبای لاتین نام کشورها نصب می شوند و پرچم ایران در وسط پرچم کشورها قرار می گیرد. محل نصب و قرارگیری پرچم از نکات بسیار مهم است چرا که نباید در سطحی نصب شود که حرمت و احترام پرچم از بین رود. 

پرچم در هر جایگاهی که نصب و مورد استفاده قرار گیرد دارای حق تقدم می باشد، به این معنا که قبل از آن چیزی نباید نصب و یا قرار داده شود. روسای ماموریت های دیپلماتیک، مجاز به نصب پرچم بر ساختمان دفتر کار، اتومبیل و محل اقامت خود هستند و سایر اعضا حق استفاده از پرچم را ندارند مگر در غیاب سفیر مسئولیت نمایندگی آن کشور را بر عهده داشته باشند.

مطالب مشابه

چاپ پرچم تشریفات ایران

پرچم ایستاده ایران پرچم تشریفات ایران در اکثریت مراسمات تجاری و اداری، سالن همایشها، جلسات کاری و

99.11.16 چاپ پرچم تشریفات / فروش پرچم ایران
چاپ پرچم تشریفات تبلیغاتی

پرچم تشریفات تبلیغاتی پرچم تبلیغاتی ایستاده اصولا در اتاق مدیران، سالن اجلاس و همایشها، جلسات کاری

99.11.16 چاپ پرچم تشریفات / چاپ پرچم تبلیغاتی
چاپ پرچم مذهبی

پرچم مذهبی یکی از محبوب ترین نوع پرچم ها میان مسلمانان، اللخصوص شیعیان، پرچم های مذهبی و مناسبتی می

99.11.26 چاپ پرچم اهتزاز
چاپ پرچم ساحلی

چاپ پرچم ساحلی ساخت پرچم ساحلی ساخت پرچم ساحلی یکی از محصولات متفاوت چاپ مهام می باشد. پرچم ساحلی

99.11.16 چاپ پرچم ساحلی
فلسفه پرچم و تاریخچه پرچم چیست؟

پرچم چیست ؟ فلسفه بوجود آمدن پرچم چه میباشد ؟ شاید سوال باشد چرا هر کشور پرچم خاص خودش را دارد ؟

99.07.30 وبلاگ

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
تمامی حقوق برای سایت فوق محفوظ است. | ریدیزاین شده توسط : ایران ادکس | قدرت گرفته از : IRANADEX|
بستن